Революційне відкриття у сфері антибіотиків

скачанные файлы (14)У дослідженнях, пов’язаних з антибіотиками, вже кілька десятиліть тягнувся безплідний період. Але схоже, що він нарешті добіг кінця — завдяки революційному відкриттю американських науковців.

Їхній новітній метод вирощування бактерій дав медицині 25 нових антибіотиків, один із яких вважають «дуже перспективним».

Попередній клас антибіотиків було відкрито близько 30 років тому.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature, назвали «революційним», причому фахівці вважають вже створені антибіотики лише «верхівкою айсберга».

Золотою порою у дослідженні антибіотиків були 1950-60-ті роки; після 1987 не винайшли жодного антибіотичного препарату, який би потрапив до рук лікарів.

Відтоді мікроби значно покращили свою резистентність. Зокрема, надзвичайно стійкою є бактерія туберкульозу, яка ігнорує майже все, чим намагаються побороти її лікарі.

Назад до ґрунту

Наукові співробітники Північно-Східного університету (Бостон, Массачусетс) звернулися до джерела майже всіх антибіотиків — ґрунту.

Ґрунт надзвичайно багатий на мікроби, але лише 1% із них вдається виростити в лабораторних умовах.

Зусиллями дослідників було створено спеціальний стільник — «підземний готель» для бактерій. У кожен «номер» заселили по одній бактерії, а далі конструкцію просто закопали в дворі одного з науковців. Так в усьому стільнику могли відбуватися унікальні ґрунтові хімічні процеси, а науковці могли за ними спостерігати.

Дослідники переконані, що можуть виростити майже половину всіх ґрунтових бактерій.

За деякий час стільник відкопали, а хімічні речовини, вироблені мікробами, перевірили на антимікробні властивості.

Керівник групи професор Кім Льюїс сказав: «За допомогою цього метода ми отримали вже 25 нових антибіотиків, останній з яких — теіксобактин — є найперспективнішим».

«Як показує дослідження, некультивовані бактерії справді мають нові для нас хімічні властивості, які досі не спостерігалися. Ми знайшли перспективне джерело нових антимікробних засобів і сподіваємось, що це принесе нові відкриття», — додає він.

Бактерії

Випробування теіксобактину показали, що він ефективно бореться з бактеріями і не шкодить при цьому тканинам ссавців. Наприклад, він допоміг вилікувати піддослідних мишей від смертельної дози метицилін-резистентного стафілокока.

Тепер препарат треба випробувати на людях.

Дослідники також вважають, що бактерії навряд чи зможуть виробити резистентність до теіксобактину.

Він впливає на жири, необхідні для формування клітинної оболонки бактерій; тому, на думку науковців, розвинути стійкість до цього препарату буде дуже складно.

«Це антибіотик, що за своєю природлю не допускає опору, — сказав професор Льюїс. — Ми ще ніколи такого не бачили. Він має кілька незалежних властивостей, що мінімізують розвиток резистентності».

Професор Лора Піддок з Університету Бірмінгема назвала дослідження «дивовижним» і «обнадійливим», а про новий препарат сказала, що він може «зробити переворот» у медицині.

«Відкриття нового антибіотику, з нового класу, з інакшим способом дії — надзвичайно радісна подія», — каже вона.

«Сподіваюсь, що теіксобактин перейде на стадію клінічної розробки, і на його основі створять нові ліки для боротьби з інфекціями».

Фахівці вже давно б’ють на сполох з приводу того, що у світі може наступити «епоха після антибіотиків».

Багато поширених інфекцій можуть припинити реагувати на лікування, що своєю чергою унеможливить типові медичні процедури — хірургічні операції, хіміотерапію і трансплантацію органів.

Професор Марк Вулхаус з Університету Единбурга додає: «Мене найбільше радують майбутні перспективи, адже це відкриття — лише верхівка айсберга».

За його словами, розробка нових антибіотиків є конче необхідною, «якщо ми хочемо, щоб зі здоров’ям суспільства не сталося біди».

«Незавершена справа»

Доктор Джеймс Мейсон з Королівського коледжу в Лондоні заявив, що джерело для створення антибіотиків «далеко не вичерпане».

«Результати роботи дослідників вражають. З одного зразку ґрунту вони видобули один антибіотик — але їхній метод відкриває шлях до величезного числа препаратів».

«Вони показали, що серед мікроорганізмів ґрунту можна знайти нові антибіотики, що це незавершена справа».

Втім, фахівець застерігає: попри те, що новий антибіотик має обнадійливі властивості, казати, що резистентність йому не загрожує, ще зарано.

Самі дослідники порівнюють своє відкриття з ванкоміцином. Його винайшли у 1950-ті рр., а резистентність до нього розвинулась лише наприкінці 1980-х.

«Вони пояснюють, що затримка перед виробленням резистентності зумовлена властивостями препарату. Але ж ванкоміцин трохи притримували і не надто часто вживали», — зауважує доктор Мейсон.

Аналіз: Джеймс Галлахер, редактор відділу здоров’я

Відкриття нового антибіотику — теіксобактину, ще не випробуваного на людях, має свої обмеження.

Він діє лише на грам-позитивні бактерії, зокрема метицилін-резистентний стафілокок і туберкульозну паличку Коха.

Але він не здатний подолати додатковий захисний шар грам-негативних бактерій, наприклад, кишкової палички.

Навіть якщо цей метод і відкриє нову еру відкриттів, залишаються відкритими важливі запитання.

Сер Александр Флемінг, який відкрив пеніцилін, попереджав про загрозу резистентності ще у своїй нобелівській промові 1945 року.

Втім, англійські лікарі і досі прописують дедалі більше антибіотиків. Половину призначень визнають «недоцільною» і такою, що тільки посилює проблеми.

Чи можна довірити нам нові антибіотики? Чи не припустимося ми знову тих самих помилок?