Як перевірити, чи вільний домен

Уявімо, що ви нарешті створили свій веб-ресурс і вже визначилися з його назвою – саме час купити домен та опублікувати сайт в мережі. Але ви перевіряєте домен на доступність у різних зонах і розумієте, що така назва вже існує. Що робити у такому разі? Сьогодні ми поговоримо про доменні зони та перевірку домену на доступність, а також розповімо, що робити у разі його зайнятості.

Що потрібно знати про доменну зону?

Насамперед варто докладніше ознайомитися з поняттям доменної зони та її структурою. Це явно допоможе у подальшому розумінні цього терміна.

Як приклад візьмемо allo.ua. Як бачите, він складається з двох частин, де крапкою розділені різні рівні домену. У цьому випадку є два рівні – до першого (також відомого як TLD) відноситься .com, а до другого  –allo. Другий рівень тут – це унікальна назва сайту. Бувають доменні зони першого рівня, які складаються з однієї частини (.com, .info, .biz), але є і дворівневі зони, які найчастіше існують всередині національних зон (.com.ua, kyiv.ua, .in.ua). Якщо взяти домен в такій зоні, він буде складатися вже з трьох рівнів – name.com.ua, де name – це ваша назва сайту. Є ще один рівень – це субдомен (піддомен), який пишеться ліворуч від останньої крапки і розміщений вже всередині самого домену. Найчастіше їх використовують для позначення мовних версій або розділів сайту (eng.name.com.ua або blog.name.com.ua).

Назву сайту, яка ляже в основу домена, ви можете придумати самостійно під час реєстрації. Зазвичай користувачі роблять вибір на користь назви, що асоціюється із тематикою сайту або просто беруть ім’я бренду. А ось з першим рівнем вже немає такої свободи дій – доведеться обирати доступні TLD.

Під доменною зоною мають на увазі сукупність доменів одного рівня. Наприклад, всі домени із закінченням .org належать до однієї зони і обслуговуються одним адміністратором. Відомо про безліч різних доменних зон першого рівня. Серед найбільш популярних варто виділити .com, .biz, .info, .top, .org та інші. Таким чином, якщо ви ухвалили рішення про реєстрацію назви mybestsweets, вам ніхто не забороняє зробити це в різних зонах. У результаті назва сайту буде однаковою, а доменні зони різними: mybestsweets.com, mybestsweets.top і таке інше.

Як перевірити, чи зайнятий домен?

У вас не буде можливості реєстрації домену, якщо його раніше вибрав хтось інший. У такому разі не варто відмовлятися від початкового варіанту та починати вигадувати іншу назву, адже ви завжди можете придивитися до іншої TLD зони. Повірте, популярність вашого сайту від цього не постраждає.

Існує кілька способів, як перевірити, чи зайнятий домен: можна скористатися інструментом перевірки доменних імен або ознайомитися з базою даних WHOIS. Один зі способів дозволить переглянути всі зони, в яких доступний домен. За допомогою другого вдасться перевірити конкретний домен на зайнятість.

Інструмент перевірки домена на сайті реєстратора

Всі реєстратори мають вбудовану функцію перевірки домену на доступність реєстрації. Вам не доведеться витрачати час на пошук та встановлення певної програми – зробити все необхідне можна буде онлайн за кілька секунд. Просто введіть придуману назву у відповідне поле, після чого перед вами з’явиться список з вільними зонами.

База даних WHOIS

Йдеться про безкоштовну базу даних, в якій можна знайти цікаву інформацію про будь-яке доменне ім’я. Вона дозволяє дізнатися багато цікавого, наприклад, назву та контакти користувача, якому належить домен (крім випадків, коли вони приховані), в разі, якщо ви вирішите перекупити адресу. Також за його допомогою можна дізнатися, що власник забув продовжити послугу і  домен скоро вийде у вільний продаж. Лишається тільки почекати і купити його за звичайною ціною.

Один із важливих методів просування свого бізнесу та сайту – це робота в соцмережах. Дізнайтеся, як створити бізнес-сторінку у Facebook та ефективно використовуйте цей додатковий маркетинговий канал.

Подальші кроки, якщо домен зайнятий

Якщо домен, який вас цікавить, зареєстрував інший користувач, є кілька варіантів, що робити далі:

  1. Зверніть увагу на інші TLD-зони. Вам не обов’язково прив’язуватись до популярного .com. На окрему увагу заслуговують вельми оригінальні .top, .info, .live, music і багато інших.
  2. Здійсніть спробу зміни другого рівня. Якщо вам дуже хочеться запустити сайт під назвою mybestsweets.top, але він зайнятий, внесіть невелику зміну та спробуйте перевірити allbestsweets.top.
  3. Знайдіть контакти власника домену та напишіть йому з пропозицією викупити домен. Для пошуку всієї необхідної інформації скористайтесь сервісом WHOIS.

Тепер ви знаєте про основні способи перевірки домену на доступність у різних зонах та розумієте, що робити у разі його зайнятості. Ця інформація дозволить вам якнайшвидше вибрати оптимальну назву для сайту та не відкладати його запуск.