Навіщо Android-смартфону багато оперативної пам’яті

Одна з найпомітніших тенденцій ринку смартфонів – поступове збільшення оперативної пам’яті. 10 років тому флагмани мали всього 1 ГБ ОЗП, а зараз навіть недорогі пристрої пропонують 6-8 ГБ. Чому зростають апетити виробників? Чи виправдане збільшення ОЗП, і скільки оперативної пам’яті потрібно телефону в 2024 році? На всі ці запитання ми відповімо сьогодні, а також розповімо, що буде, якщо оперативки на вашому пристрої виявиться занадто мало.

Навіщо телефону оперативна пам’ять

На відміну від постійної пам’яті, яка використовується для зберігання інформації на пристрої, оперативка потрібна для обробки даних. Якби у смартфона не було ОЗП, ми б просто не змогли запустити додаток або, наприклад, увімкнути ролик на YouTube. Для реалізації цих цілей пристрою необхідний простір, що дає змогу моментально обробляти дані для плавного перемикання між пунктами меню або перемотування відео, як у прикладах, наведених вище.

Це окремі випадки, але оперативна пам’ять необхідна і в момент, коли на смартфоні не запущено жодного додатка. Адже саме вона забезпечує роботу операційної системи і фонових процесів. А в міру того, як після кожного оновлення ОС і додатків обростають новими функціями та візуальними ефектами, смартфону починає вимагатися більше ОЗП для підтримки швидкодії.

Об’єм оперативної пам’яті, виражений у гігабайтах, безпосередньо впливає на кількість одночасно виконуваних операцій. Що більше ОЗП, то, зокрема, більше застосунків може працювати у фоновому режимі, і ви зможете швидше перемикатися між ними, не чекаючи повторного запуску.

Що буде, якщо оперативної пам’яті виявиться мало

Коли смартфону мало оперативної пам’яті, його система починає стискати дані вже запущених додатків. Це призводить до того, що під час повернення до раніше активного процесу пристрою потрібно витрачати ресурси і час на повторне розпакування, через що Андроїд у буквальному сенсі сповільнюється.

Але є і менш передбачувані наслідки. Якщо оболонка смартфона не відточена до ідеалу, мала кількість ОЗП може призвести до вильотів із застосунків, лагів і збоїв у роботі системи, коли пристрій відмовляється реагувати на дії користувача. Значний об’єм ОЗП у цьому разі стає подушкою безпеки, але у неї є свої мінуси.

Звичайно, розробники оболонок намагаються перестрахуватися на випадок виникнення проблем за недостатньої кількості оперативної пам’яті. Зокрема, вони урізають можливості системи, щоб вона займала менше простору в ОЗП. Однак усе це перестає мати хоч якийсь сенс, коли ви починаєте запускати кілька додатків поспіль.

Чи допомагає розширення оперативної пам’яті на Андроїд

Ще один спосіб боротьби з малим обсягом ОЗП – віртуальна пам’ять на Андроїд. Віднедавна виробники смартфонів пропонують розширити оперативку за рахунок внутрішнього сховища, використовуючи так званий файл підкачки.

Втім, як показало наше дослідження щодо ефективності розширення ОЗП, ця функція не приносить жодної користі. Мало того, що внутрішній накопичувач апріорі повільніший за оперативний, так ще й використання файлу підкачки не дає хоч якийсь приріст кількості активних фонових процесів, а використання віртуальної пам’яті потенційно може призвести до скорочення терміну служби пристрою і його швидкого уповільнення.

Типи оперативної пам’яті для смартфона

Важлива не тільки кількість, а й якість. Крім обсягу важливу роль відіграє тип оперативної пам’яті на телефоні. Сьогодні на ринку представлені ОЗП п’яти форматів, які відрізняються між собою енергоспоживанням і швидкістю роботи.

LPDDR3 і LPDDR4 – застарілі стандарти, що зустрічаються сьогодні тільки в найдешевших смартфонах. А найчастіше перед нами стоїть вибір між LPDDR4x, LPDDR5 і LPDDR5x. Їх швидкості цілком достатньо для відтворення відео в 4K, однак плавність перемотування набагато вища в ОЗП стандарту LPDDR5x, оскільки така оперативка швидше обробляє дані.

Скільки оперативної пам’яті потрібно смартфону в 2024 році

На які висновки все це нас наштовхує? Для розрахунку необхідного обсягу ОЗП не можна відштовхуватися винятково від інформації, скільки пам’яті споживають застосунки. Адже помітну частину оперативки займає сама система, а програми починають вивантажуватися в момент, коли у вільному доступі залишається ще 1 ГБ.

8 ГБ – оптимальний обсяг у 2024 році для середньостатистичного користувача
Мінімально допустимою кількістю оперативної пам’яті у 2024 році є 4 ГБ. Смартфони з таким об’ємом ОЗП використовують урізану оболонку і здатні забезпечити відносну стабільність 4-5 невеликих додатків. Менша кількість – одразу повз. Для дійсно комфортної роботи без софтових обмежень потрібно 6 ГБ оперативної пам’яті, а ще краще – 8 ГБ. Це не надлишки, а мінімум, необхідний для того, щоб смартфон функціонував стабільно.

12 ГБ і більше – запас на майбутнє, користь від якого сьогодні можуть оцінити лише мобільні геймери та люди, які використовують ресурсомісткі додатки на кшталт програм для роботи з графікою та відео. Водночас не забувайте про тип ОЗП, адже на плавність системи він впливає набагато сильніше, ніж кількість оперативки.