Новий законопроект щодо протидії цькуванню у школах України

Сьогодні освітня платформа «Всеосвіта» пропонує розглянути суть нового законопроекту, схваленого Верховною Радою України у першому читанні на початку жовтня. Доля цього законопроекту непроста. Перша спроба його ухвалити провалилась через відсутність кворуму. Лише з другої спроби він отримав підтримку 228 народних депутатів.

Наразі вищезгаданий документ готується парламентарями до другого читання згідно з внесеними поправками та зауваженнями. Проект закону, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачає фінансові стягнення для педагогів, які навмисно приховали факти булінгу у навчальних закладах. Попередньо законодавці визначають штрафи за такі дії, а скоріше, бездіяльність, на рівні від 20 до 200 неоподатковуваних мінімумів. На 1 жовтня це становить від 340 до 3400 грн.

Варто зауважити, що перший фіксований випадок замовчування та бездіяльності штраф становитиме 20 – 50 мінімумів громадян, а повторна реєстрація факту загрожуватиме педагогу стягненням у розмірі 100–200 неоподатковуваних мінімумів.

Відповідальність за розробку та оприлюднення плану заходів на протидію цькуванню, згідно з ухваленим документом, буде покладено на керівників освітніх закладів. Їх також зобов’яжуть контролювати процес подання, розгляду скарг від батьків та учнів та вирішення внутрішньошкільних конфліктів.

До осіб, які мають вплив на явище цькування, крім педагогів навчальних закладів, відносяться й батьки учнів. Їх теж планують штрафувати, якщо такі випадки будуть зафіксовані.

Автори закону пропонують внести зміни й до закону України «Про освіту». До основного тексту запропоновано внести тлумачення терміну «булінг». Під ним слід розуміти «моральне, або фізичне насильство, агресію у будь-якій формі або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення».

У разі, якщо адміністрація школи ігноруватиме заяви від учнів та їх батьків щодо фактів булінгу, звернення прийматимуть у службі освітнього омбудсмена. Державний орган з питань порушень в освітній системі розпочне свою роботу на всій території України вже з 1 січня 2019 року.

Актуальність проблеми цькування в українських школах важко недооцінити. Останнім часом держава вживає всіх можливих заходів для протидії знущанням серед дітей та підлітків: надає проблемі інформаційну підтримку та створює різноманітні освітні проекти. Але Україна, за останніми даними ВОЗ, все ще знаходиться серед країн першої десятки в антирейтингу з поширеності булінгу серед тінейджерів. Далеко позаду залишились не лише соціально високорозвинені Данія чи Норвегія, але й така країна колишнього соцтабору як Угорщина.

Джерело https://vseosvita.ua/news/buling-vvodat-strafi-dla-vciteliv-2509.htm

Share via