Кава по-ірландськи: чому вона така “гаряча”?

Надзвичайно популярний сьогодні в Україні коктейль Кава по-ірландськи має дуже цікаву та знамениту історію появи на світ. Цей дивовижний напій під назвою «Айріш кава», що складається з чорної кави, ірландського віскі та вершків, був створений випадково. Його винахідником вважається Джо Шерідан, який працював шеф-кухарем в одному з ресторанів Ірландії.

Як з’явився Irish Coffee

В ірландському містечку Фойнс, де вперше був приготовлений чудовий напій, розташовувався великий порт, який у 30-40 роки минулого століття приймав гідроплани, що курсували між Європою та Америкою. В одну із зимових холодних ночей літаку довелося повернутися через бурю, що розігралася над океаном.

Змерзлі пасажири були доставлені до ресторану, яким керував Д. Шерідан. Вирішивши підбадьорити втомлених людей, він у гарячу каву влив трохи віскі. Один з пасажирів поцікавився у шеф-кухаря про назву цього пахучого коктейлю, на що Джо з гордістю заявив: «Це ірландська кава!».

Якщо раніше в Ірландії віскі додавали лише до чаю, то після цього випадку в країні стали готувати Irish Coffee, рецепт якого згодом поширився по всьому світу та сподобався багатьом поціновувачам коктейлів. Традиційно ірландську каву розливають не в чашки, а скляні келихи з ручкою і ніжкою.

Класичний рецепт «Айріш кави»

Зараз каву по-ірландськи можна замовити практично в будь-якому поважному ресторані та барі у Києві та інших містах України. При цьому рецептура може відрізнятись і в кожному закладі приготування цього напою має свої особливості. Хтось використовує білий цукор, а хтось – коричневий, вершки підігрівають чи охолоджують, збивають чи додають не збитими. Коктейль можуть подати із трубочкою або без неї. Загалом варіацій існує чимало.

На відміну від інших аналогічних напоїв, рецептура Irish Coffee була затверджена Міжнародною асоціацією барменів. Інгредієнтами для приготування класичного коктейлю можуть бути:

  • 80 мл свіжоприготовленої міцної чорної кави
  • 40 мл ірландського віскі Jameson
  • 30 мл не сильно збитих вершків
  • 1 чайна ложка звичайного цукру

У добре прогрітий келих вливають каву, насипають цукор і дуже добре перемішують до повного розчинення. Після цього вливають віскі та прикрашають вершками, які збиті до піни, але не до консистенції крему.

Як готують каву по-ірландськи європейці

У європейських країнах традиційно до кави додають багато молока або вершків, тому оригінальну рецептуру «Айріш кави» тут трохи змінили. Отриманий коктейль схожий на латте, але в ньому все ж таки переважає віскі, а не молочний продукт. При цьому міцність кави відтінюється м’якістю та ніжністю вершкового смаку.

Європейський варіант рецепту:

  • 200 мл чорної міцної кави
  • 50 мл ірландського Jameson
  • 2 столові ложки молока або вершків із високою жирністю
  • 1 чайна ложка тростинного або білого, але підсмаженого цукру

У нагрітий келих вливають гарячу, щойно зварену каву, додають цукор, який повинен повністю розчинитися, потім віскі і дуже ретельно все перемішують. Після цього вершки або молоко вливають тонким струмком.

Щоб спробувати каву по-ірландськи, приготовлену за різними рецептами, можна відвідати свято на честь Дня Святого Патрика в Києві або з’їздити до Фойнсу, де щороку 19 липня найкращі бармени з усього світу готують Irish Coffee за своєю унікальною рецептурою.

Джерело: офіційний сайт ірландського віскі Джемесон в Україні https://www.jamesonwhiskey.com/uk-UA/

Share via