Видобування вапняку та вапна в природі

photo_4Що являє поняття вапна? Це осадова порода органічного або хімічного виникнення. Вапно негашене складається з таких матеріалів, кальцит або карбонат кальцію. Нерідко в складі вапняку можна знайти кварц, фосфат, кремній, піщані, глиняні частки різних мікроорганізмів. Цей матеріал зазвичай має білий, бежевий або жовтий або рожевий колір. Останні два вважаються особливо цінними серед інших.

Як відбулося формування цих вапнякових порід? Більшість з них відбулися в морській мілководній середовищі. А частина – у водоймах з прісною водою. Поклади виглядають у формі платов і відкладень. Що стосується виникнення вапняків, то тут вони діляться на три види: органогенні, хемогенние і уламкові. Вапно негашене відбувається за допомогою спеціальних інструментів (ломи і молоти), які розбивають верхній шар. У процесі також бере участь і екскаватори, що виконують функцію підйомників для кам’яних брил.

За структурою вапняний матеріал підрозділяється на мармуроподібний, щільний і пористий. Породи мармурового вигляду – це проміжна ланка з вапнякових і мармурових. Такий підвид застосовується для будівництва або створення пам’ятників.

Породи, які відрізняються більшою щільністю, використовуються в області личкування плит (вони можуть застосовуватися і для зовнішнього, і для внутрішнього покриття, оформлення будинків). Цей камінь користуються у майстрів популярністю з давніх-давен. Навіть єгиптяни використовували вапняк для зовнішнього покриття пірамід. А в нашій країні він був актуальний в будівництві храмів і церков. Найчастіше, багато споруд збереглися до наших днів завдяки морозостійким видам цієї стійкою породи, яка допомогла зберегти фасади і внутрішні приміщення практично без особливих змін.

Пористий вапняк теж має свою класифікацію, всі підрозділи мають відмінності між собою за ступенем і властивостями зернистості:

Оолітові (містять маленькі круглі частинки, всередині яких розташовується піщинка або частина раковини. Як «начинки» зустрічаються і інші матеріали).

  • пізолітові
  • вапняковий туф

Черепашкові (сукупність дрібних уламків черепашок. Багато з таких «ракушечников» можуть використовуватися в декоративних цілях. Легко обробляється і полірується. Підвид, який складається з мікрораковін, зветься крейдою.

Всім пористим видам знаходять застосування в зведенні будівель, різної облицювання. Основний матеріал для виготовлення цементу та бетону. Застосовується і в побілки при ремонтних роботах.