«Доведеться все відновлювати не тим, хто руйнував а тим, хто вміє створювати» — Дмитро Клименко, Comfort Life Development

На сьогоднішній день не має релевантної оцінки нанесеної шкоди заселеним будинкам й збиткам будівельників після запеклих боїв із російськими окупантами в районах активних бойових дій. В Київській області тривають плани по розмінуванню, ліквідація завалів, роботи експертів та поліції. Бізнес на паузі до можливості виконання договірних зобов’язань в умовах мирного часу

Нові надскладні реалії разом з тим стикаються із персональною надмотивацією розробників зруйнованих проектів. Про досвід і конструктив в умовах війни спілкуємося із Дмитром Клименком, Директором по Продукту Comfort Life Development. 

Як співавтор ви приймали участь у створенні ряду ЖК районного значення, самі свого часу прийшли в компанію як інвестор в ЖК «Ірпінський Липки», переїхали з Києва. Чи вдалось осягнути масштаби завданої шкоди проектній роботі? 

Маємо дані щодо руйнації ЖК «Ірпінські Липки», ЖК «Парковий», ЖК «Фламінго», ЖК «Найкращий» та ЖК «Роял Парк» в Ірпені, ЖК «На Прорізній» в Гостомелі, ЖК «Централ Буча». Подробиці є у внутрішніх групах інвесторів та мешканців. Багато кадрів звільнених міст доступні в мережі. Фіксуємо середній та великий ступінь ушкоджень будинків авіабомбами, калібрами різної зброї, спостерігаємо місця загоряння. Більшості мешканців вдалось евакуюватись із області військових дій раніше, проте, на жаль, відомі випадки утримування громадян у заручниках у ЖК «На Прорізній», там розміщувався командний пункт, техніка ворога, проходили ротацію більше 500 солдат та офіцерів РФ. 

ЖК «Найкращий» по сусідству із «Липками» постраждав від окупанта менше, але присутність ворога помітна. Більше всього руйнація відбулась в районі комплексу будівель центрального офісу Comfort Life Development в Ірпені, ці кадри у відкритому доступі: 

Збір інформації триває. 

Для мене, як для мешканця «Ірпінських Липок», це важкий досвід. Доведеться все це відновлювати не тим, хто руйнував, а тим хто вміє створювати. Аналітика матеріальних збитків забудовника готується спільно з експертами та триватиме щонайменше декілька місяців. Це перша негайна необхідність, оскільки допомога фінансування зруйнованого житлового фонду за державними програмами передбачає докорінний аудит.  

Ваша компанія, як і більшість приватних девелоперів, ще на передодні наступу РФ стикалася із відкладеним попитом через нарощування загрози агресії в ЗМІ, не кажучи про наслідки пандемії та стрибків собівартості будівництва, як плануєте повертатися до роботи? 

Маємо зобов’язання перед інвесторами, які лише відтерміновуються у часі, а не зникають.

На відміну від деяких девелоперів, ми не відстрочили виплати за договорами розтермінування на декілька місяців, ми відмінили їх до офіційних угод урядів щодо миру. Глибоко розуміємо, чи не 52% українських роботодавців та їх працівників втратили можливості заробляти, є сектори, які витримують виключно за рахунок критичного резерву. Цифра нажаль зростає. 

Разом з тим, маємо звернення ряду інвесторів котрі підкреслюють, що готові сплачувати за своїми договорами вже зараз, і не дивлячись на те, що наразі ми відмовляємось приймати кошти це вкрай позитивний сигнал. Згуртувався свій «фанклуб» із вболівальниками. 

Поки що мало відомості з приводу відновлення логістики і доступу до будівельних матеріалів, також щодо майбутніх цін на продукт будівництва. Календарне, ресурсне та фінансове планування наразі залежить, зокрема від конструктиву уряду в питаннях акумуляції та розподілу допомоги будівельникам в районах активних бойових дій. Comfort Life Development має право на таку допомогу, твердо впевнений ми готові до відбудови! Необхідні лише умови для початку активних дій, окрім налагодження фінансування це повне розмінування області, відновлення критичної інфраструктури: мережі електрики, водопостачання, каналізація, пізніше газ та Інтернет. Надважливо щоб відновились постачальники, виробники будівельних матеріалів (бетон, цегла, арматура). 

У кожного свій фронт робіт, що зараз відбувається, як живе компанія в умовах війни?

Ви слушно зауважили, коли казали про будівельників та відкладений попит через який допандемійні темпи будівництва у багатьох були в планах на середину 2022 року. Будівництво тільки починало активізуватись, продавці готувались до нового сезону. Фінансовий лічильник працював на третину, все було задіяно в будівництві. 

Те, що трапилось 24 лютого 2022 розділило компанію на «до» та «нині». Оперативно повідомили про можливість отримання «Є-підтримки» для працівників. Війна застала нас в складний період, наразі працює антикризовий менеджмент. Оговтуємось. 

Разом із тим, актив компанії із різних підрозділів продемонстрували найвищий рівень духу  патріотизму та самовідданості, про це в мирний час буде окрема розповідь. Зараз чи не кожний громадянин, який не опустив руки вносить внесок у спільну перемогу. Активісти доєдналися до волонтерського руху, співпрацюють з ВСУ, ТРО. 

Нажаль лишаються співробітники котрі не вийшли на зв’язок, відомо про загиблих в Ірпені. Важко говорити про події стримано. Віримо у припинення безглуздого насилля якнайшвидше,  сильна українська армія скасувала ворожий «бліцкриг», продовжує відвойовувати території. 

Наш фронт, як забудовника ще попереду, ми готові до відновлення регіону, повернути наше курортне передмістя в життєрадісний, квітучій стан, який був до війни. 

 

Розмовляв Дмитро Стрелецький 

Share via