Что угрожает экономике Украины в ближайшие 5 лет?

У своїй черговій доповіді “Перспективи розвитку світової економіки”, опублікованій у жовтні, Міжнародний валютний фонд значно знизив свій прогноз відносно зростання економіки України у найближчі п’ять років.

thumbnail-20130523142246nПопередній прогноз, який було опубліковано в квітні вже містив не надто високі темпи зростання ВВП – 3.5% на рік у період 2015-2018 років. Однак, у порівнянні з нинішніми цифрами він виглядає просто-таки фантастично.

Зараз економісти МВФ очікують, що українська економіка до 2018 року ледь-ледь зможе вийти на неприпустимо низькі, як для такої слабкорозвиненої країни, темпи зростання у 2% ВВП на рік. До цього рівня вітчизняна економіка поступово зростатиме на зовсім низькі 1,5% на рік у 2014-2015 роках.

Причини зниження прогнозів по Україні, загалом, зрозумілі. Одним з лейтмотивів останніх “Перспектив розвитку світової економіки” є зниження темпів зростання економік країн, що розвиваються.

Наприклад, приблизно на 1,5% – з 8,5% до 7% було знижено прогноз середньорічного зростання економіки Китаю у 2014-2018 роках. А Китай складає левову частку загального обсягу ВВП економік, що розвиваються.

Наслідком погіршення перспектив економіки Китаю та інших країн є очікування поганої цінової кон’юнктури на сировинних ринках, залежних від попиту з їхнього боку. Відповідно, МВФ очікує зниження цін на промислові метали на протязі найближчих п’яти років.

І навіть ринки аграрної продукції – які штовхають уверх такі потужні фактори, як зростаючий попит на харчові продукти у країнах, що розвиваються, та впровадження біопалив – за прогнозом МВФ матимуть нейтральну цінову кон’юнктуру, тобто ціни на них, в цілому, залишатимуться приблизно на нинішньому рівні.

Як відомо, саме аграрні та металургійні ринки є ключовими для українських експортерів. У 2012 рокі вони склали більше половини загального обсягу експорту з країни.

Відповідно, очікувана МВФ погана, загалом, ситуація на цих ринких у світі буде негативно впливати на українську економіку.

Фактично, новий прогноз продовжує логіку, з якою економісти МВФ підходили до аналізу економіки України у період буму 00-х років.

Тоді вони неодноразово стверджували, що основним джерелом швидкого зростання було швидке покращення умов торгівлі – гарна цінова кон’юнктура на продукцію українського експорту, в першу чергу – металів.

Зараз той же самий фактор, лише з протилежним знаком – адже цінова кон’юнктура теперь очікується погана – матиме той самий вплив.

Втрачене десятиліття

Нажаль, якщо прогнози МВФ справдяться, існує великий ризик того, що друге десятиліття 21 сторіччя виявиться для України “втраченим”.

Відповідно до нинішніх очікувань експертів Фонду, до рівня ВВП 2008 року ми зможемо повернутися лише у 2017-2018 роках. З 2008 по 2018 рік українська економіка зросте лише на 2%.

За той же період економіки Китаю та Індії зростуть, відповідно, на 115% та 85%. Загалом, економіки країн, що розвиваються, зростуть на 68%.

Звичайно, такі високи темпи зростання здебільшого створюватимуть динамічні азійські країни. Темпи росту в європейських та латиноамериканських економіках, що розвиваються, очікуються значно нижчими.

Проте, вони також будуть випереджати Україну – й, відповідно, збільшувати свій розрив за нею, адже Україна має один з найнижчих показників ВВП на душу населення на європейському континенті, та й від багатьох латиноамериканських країн вона також відстає.

Наприклад, ВВП наших пострадянських сусідів – Білорусі та Росії – згідно прогнозу МВФ зросте, відповідно, на 38% та на 25%. У Польщі цей показник складе 32%, у Румунії – 12%.

Аналогічно Україні стагнуватиме Угорщина, проте за рівнем номінального ВВП на душу населення вона випереджає Україну майже в три з половиною рази, а за рівнем ВВП по паритету купівельної спроможності – тобто враховуючи різницю в рівнях цін між двома країнами – на душу населення – в більш ніж два з половиною рази.

Навіть розвинені країни, для яких характерні помірні темпи економічного зростання – адже вони не мають змоги швидко зростати за рахунок копіювання досягнень інших країн, за прогнозом МВФ зростатимуть швидше за Україну.

В середньому вони зростуть на 17%, а, наприклад, окремо взяті Франція або Німеччина – відповідно на 9% та на 10%.

Фактично, якщо прогноз МВФ справдиться, прірва, що відділяє Україну від більш розвинених країн – подолання якої і є головним економічним завданням нашої країни – поглибиться.

Подолання кризи

Чи може врятувати Україну від описанного сценарію Асоціація з ЄС? Нажаль, це малоймовірно.

Основний економічний зиск від зближення з Європейським союзом – покращення інституцій. Саме політика ЄС, який розвивав, створював та навіть нав’язував сучасні інституції східноєвропейським країнам – тим же Польші та Угорщині – стала запорукою їхнього економічного успіху.

Створення працюючої судової системи, компетентне проваждення економічної політики, подолання корупції – усе це навряд чи могло б відбутися, якби не активна допомога – та навіть втручання, західноєвропейців.

Цілком можливо, що, якби Україна від початку 90-х отримувала б таку ж увагу, зараз наше відставання від сусідів було б значно меншим.

Однак, нажаль, покращення інституцій – не надто швидкий процес і його корисний ефект є довгостроковим. Навіть швидка програма реформ – на яку годі сподіватися – відразу після підписання договору про Асоціацію навряд чи змогла б кардинально змінити прогноз МВФ, адже саме тільки впровадження реформ займе роки.

Навіть якби Україні вдалося залучити великі обсяги європейських інвестицій у створення на нашій території виробництв, що орієнтувалися б на європейський ринок, ці виробництва навряд чи встигли б бути розгорнутими достатньо швидко.

Втім, від “втраченого десятиліття” не допоміг би й Митний союз. Масштаби російських дотацій у різних формах – а саме вони складають більшу частину економічного зиску від Митного союзу – елементарно недостатньо великі, щоб істотно покращити економічні перспективи України.

Залишається лише сподіватися, що прогноз МВФ не справдиться і умови торгівлі для України будуть кращими, ніж того очікують економісти Фонду.

Втім, справа не в середньостроковій економічній динаміці українського ВВП, навіть якщо вона буде поганою.

Щоб досягти успіху – наздогнати розвинені країни за рівнем ВВП на душу населення – Україні потрібні десятиліття швидкого зростання економіки.

“Втрачене десятиліття” ж тому і є “втраченим”, що під час нього такого зростання не відбувається. Україна втрачатиме не тільки економічний потенціал, який могло б бути створено протягом цих років – вона втрачатиме час.

По материалам real-economy.com.ua

Залишити відповідь