Українська народна вишивка в побуті українців.

Українська народна вишивка в побуті українців.

Один із самих популярних видів декоративно-вжиткового мистецтва. Відомий з давніх давен, виконувався на шкір або тканині. Вишивка використовувалась нашими предками не тільки для прикрашання осель, але й слугувала супроводом різноманітним обрядам.

 

В період язичництва вишивки слугували оберегом від різних злих сил: блискавки, нещастя, бездітності, неврожаю, злих людей тощо. В умовах натурального господарства у кожній оселі господині самі виготовляли полотно та шили з нього одяг. Після прийняття християнства вишивка не втратила своєї сили та значення. Під час роботи майстрині промовляли молитви, надаючи їй особливої захисної сили. Тому не випадково, що вишивка – духовний символ українського народу.

 

Рушники.

Розрізнялись за призначенням – весільні, повсякденні, обрядові. Вишивка розташовувалась по краю. В залежності від події та регіону орнамент розрізнявся і по кольорах, і по техніці виконання. Дівчат змалечку навчали вишивці, бо для приготування посагу (приданого) потрібно було вишити не один десяток рушників – на них подавали весільний хліб, стелили під ноги молодим, перев’язували сватів. Рушник завжди передавали з покоління в покоління. І дотепер в Україні бережуть рушники, як родову реліквію. Хата оздоблена рушниками, показувала всі вміння господині та її хазяйновитість.

 

Сорочки.

Візерунок у вишитих сорочках розміщався так, щоб захищати від злого ока та чар. По коміру, грудях, по рукавах, по подолу – там, де був доступ до тіла. Кожен колір мав своє призначення та енергетику. Дівчата, змагаючись у майстерності, доводили свій смак, працьовитість , охайність майбутньої господині. Жіночий одяг вишивався ошатно, старанно підбиралися кольори та візерунки. Чоловічі сорочки оздоблювалися більш стримано.

 

Фартухи.

Обов’язковий предмет одягу жінки. Повсякденний темного кольору, а святковий білий і розшитий вишуканою вишивкою. Особливе значення мав весільний фартух, який носила молодиця в перший тиждень після весілля.

 

Пояс.

Одна із дуже важливих деталей одягу.  Мав особливу магічну захисні силу. Підперезувались ним і чоловіки, і жінки. Виготовлявся найчастіше з червоної тканини і вишивався кольоровими нитками.

 

Предмети домашнього побуту.

Серветки, наволочки, підзори, накидки на подушки – оздоблювалися вишивкою, мереживом. Слугували не тільки прикрасою, алей оберегом для дому.

 

Вишивка в теперішній час один із самих популярних видів декоративно-вжиткового мистецтва. Вироби оздоблені вишивкою мають урочистий святковий вигляд. І є гарним доповненням повсякденного гардеробу.

 

Стаття написана за підтримки ЕтноДому http://etnodim.com.ua

 

Залишити відповідь