«Хамерман знищує віруси» у вірусний 2020-тий. Повний метр «ХЗВ – ХХ років в адекваті». ТОП-3 позитивні прогнози креативному класу!

«Чого нас навчили 24 роки в ХЗВ – так це не очікувати великого резонансу від наших творчих акцій (сміється)».

Якщо проаналізувати перші 10 сторінок Google, головним інформаційним проривом для «ХЗВ», або «Хамерман знищує віруси», можна вважати саме 2018-й. Це не дивлячись на більше ніж поважний досвід, та звання «культового» явища, ще до моменту свого 20-річчя, у далекому 2016-му.

Саме той «майже оголений» випадок на 60 тисячному міжнародному фестивалі актуального мистецтва у Івано-Франківську, виштовхнув на медійну поверхню явище «ХЗВ» і особисто для мене, за більше ніж півтисячі кілометрів від місця подій у Києві. Події на фестивалі Porto Franko на якийсь час накрили країну змусивши збуджених «таким неподобством» — гуглити.

Подробиці «прецеденту на всеукраїнському рівні» за словами Андрія Кошмана, програмного директора фестивалю — надихнули медійний простір. Допомагала молода нацполіція, прокуратура, активісти, тусовка цілої мерії, журналісти, поважні фігуранти справи, та тисячі й тисячі спостерігачів не лише в Україні. 

Восени 2019-го, випадок, спільний знімальний майданчик, та зустріч під час перфомансу викликали відчуття дивного солярису. В такі моменти особистого контакту відчуваєш чому саме синергія Пахолюк-Цукренко давно стала народним мемом.

Зйомки на чеку — це завжди адекватний шанс на ексклюзив. Присутній за запрошенням #SHEBASOUND, саме вони тоді ставили апарат та звукорежили подію, тим не менш, як репортер був здивований активністю режисерської групи Хамерманів. Я відчував що є свідком чогось більшого ніж зйомки звичайного out stage контенту.

«Яку робочу назву має Ваш проект»? – спитав із маленькою долею сарказму у особливо зануреного оператора. «…ХЗВ — двадцять років в адекваті» — почулося мені з його вуст, і ми обидва продовжили своє занурення у знімальні процеси. 

«20 років»… «OMG! Що можна запхнути у повний метр авторської стрічки, сповненої символізму, та оптимістичної крамоли..?» — подумав я восени 2019-го. Через декілька годин відбувся перформанс. Я добре запам’ятав цю назву.

«XXроків в адекваті). Тобто з однієї сторони 20, а з другої — ікс ікс.Невідоме число» — пояснив мені  Альберт Цукренко наступного року, у самий розпал світового карантину. Фронтмен «Хамерман знищує віруси» поділився думками з приводу бачення майбутнього «найадекватнішого» мистецтва. Більш за все мене цікавила доля довгоочікуваної стрічки та мотиватори.

Відчуваю, ви розумієте, який мистецький резонанс може викликати кінцевий продукт не лише у відданих фанів, але й у поважних критиків? У чому корисність стрічки? Чим надихалися?

«Чого нас навчили 24 роки в ХЗВ – так це не очікувати великого резонансу від наших творчих акцій (сміється). Користь – гадаємо, в тому, щоби показати унікальний випадок: андерграундний гурт, який існував у 90-х, 00-х, 10-х і вже перейшов у 20-ті роки – і хоч би хни. Ми не просто пережили, як колектив, майже всіх наших ровесників, але й постійно ростемо в плані популярності, особливо останніми роками: ми ніколи не виступали так часто і перед такими великими аудіторіями, як зараз. Ну тобто, не зараз… (сміється), а останнім часом, перед карантином.

Чим надихалися – то треба питати колектив, який працює над фільмом – адже це не наш проект, а їхній – перш за все, режисера Дмитра Тяжлова. Мені здається, він просто любить знімати, як я перевдягаюся перед концертом, але, напевно, в нього є й інші причини.

Який заявлений хронометраж та головне — коли чекати? Де планується презентація, кого з відомих митців гарантовано запросите? 

«Хронометраж – 100 хвилин. Чекати – в кращому випадку, в 2021-му році. Взагалі, розумієте, в творчості ХЗВ головне — процес, а не результат. Дмитро Тяжлов дуже глибоко прохавав цю ідею, тож зйомки тривають 7 років, і хоча вже зняті сотні годин матеріалу, яких вистачило би на десятки фільмів, зйомки не зупиняються досі. Фільм ніяк не переходить у фінальну фазу виробництва не через прокрастинацію чи лінощі. Справа в тому, що з нами постійно відбувається щось цікаве й епохальне. Ну от, наприклад: щойно в нас все стало круто — купа концертів, приємні гонорари, великі фестивалі — а тут зненацька коронавірус, карантин, і все накривається п…дою. Це черговий ключовий момент: адже ми, разом з усіма українцями, летимо цими американськими гірками — з жопи у п..ду, звідти знову в жопу, потім навпаки, і так без кінця. Але ХЗВ, на відміну від решти пасажирів цього веселого поїзда, постійно рефлексують те, що відбувається. 

Наша творчість повна пророцтв: тільки-но ми оголосили дату презентації нашого нового альбому КРЯ, як весь концертний бізнес в Україні крякнув. Тому за нами варто слідкувати без зупинок. 

Так чи інакше, сценарний кістяк фільму вже готовий. Але потрібне ще додаткове фінансування на завершення проекту. У фільмі буде купа експериментів зі структурою, з віжуалом, анімацією, шрифтами від найкрутішого українського шрифтового дизайнера Дмитра Растворцева і т.д. Коли ці етапи будуть пройдені, тоді буде відома точна дата. Те саме стосується й місця презентації, і решти подробиць. Ось сторінка фільму:https://www.facebook.com/HZVadequatelyyours/

Хто ще з великих приймав участь в роботі як актори першої лінії? Чим саме плануєте шокувати? Які кінофестивалі вже у медіаплані? В які країни повезете? 
Актори першої лінії, крім нас – це наші сім’ї: дружини і діти. Це й буде основним шок-фактором – вдягнені (!) Хамермани, люблячі чоловіки й батьки вдома, в школі, в церкві і т.д.

Сподіваємося, фільм буде хай і в обмеженому, але прокаті; подаватимемось на міжнародні фестивалі, які спеціалізуються на муздоках; також будуть покази перед нашими концертами. А потім, гадаю, буде ще й веб-серіал. Адже всього відзнято 400 годин, а в фільм ввійде лише 100 хвилин. Тож після прем’єри чекайте на довгі плани моєї попочки в ютюбі — Тяжлов за 7 років назнімав в гримерках цілі години такого матеріалу.

Факт існування «Хамерман знищує віруси» як окремого явища, стільки років це – крамольний мотиватор! Так сталося, карантин мотивує паніку, зокрема і у митців. Демотивуйте її будь-ласка! Ваші ТОП-3 позитивних прогнозів креативному класу в дні світової кризи?

1. Згадай, звідки ти родом. З якого картопляного краю. Згадайте, як саджав(ла) бараболю з батьками. Зараз саме час повернути традиції предків. Якщо ти киянин(ка), це трохи гірше, тут у мене порад немає.

2. Найпозитивніша ідея для часів потрясінь і скрути — це імпульсивні, невмотивовані покупки. Купи собі футболку ХЗВ за 600 гривень і нічого не бійся: все буде добре. З приводу футболок пиши в лічку нашої ФБ-сторінки https://www.facebook.com/HZVBAND/ . Взагалі, пам’ятай: ми тобі нічого не обіцяємо, але можемо дати тобі більше, ніж ти зможеш понести.

3. Як досвічений журналіст і редактор, прогнозую, що ти прочитаєш цей текст вже після закінчення карантину. Якщо читаєш зараз — значить, ти його пережив. Або пережила!» — приємно зауважив Альберт Цукренко.

Інтерв’ю: Хаім Вітенлауд

EN RU UK