Курцям загрожують репресії

Якщо депутати остаточно приймуть новий антитютюновий закон – палити можна буде тільки вдома або у спеціально відведеному місці. Натомість за цигарку, викурену в кафе, барі чи ресторані чи деінде загрожуватиме штраф від тисячі до десяти тисяч гривень

Кава і цигарки можуть стати речами несумісними. Принаймні, в кафе та в інших громадських місцях. За новим законопроектом, штраф за куріння у громадському місці складе від тисячі до десяти тисяч гривень.


Табу
Верховна Рада планує повністю заборонити паління у громадських місцях. Законопроект уже проголосований у першому читанні. Якщо його приймуть остаточно – під тютюнове табу потраплять кафе, бари і ресторани. Винятком стануть, хіба що літні майданчики кафе.
Із законодавства зникає норма, за якою у закладах громадського харчування під місця для куріння відводиться 50% площі. А лише один натяк на можливість паління, у разі зміни до законодавства, загрожує для рестораторів штрафами. Наприклад, за розміщення попільнички на столику чи якщо адміністрація не забрала сигарету у відвідувача, що палить у залі (за межами спеціально-відведених місць), загрожуватиме штраф від тисячі – до десяти тисяч гривень.
Нові правила медики вітають, мовляв – якщо курить одна людина – інша може взяти приклад, ресторатори і представники тютюнових компаній – критикують, а громадські організації називають черговою «дубинкою для бізнесу».

Хабарі
– Будь-яка заборона розуміє під собою тиск на бізнес, – каже голова спілки підприємців «СТІНА» Олександр Печалін. – Якщо цей закон приймуть – він буде одним з найбільш сурових у Європі. До того ж він може породити нові корупційні явища. Немає гарантії, що в кафе не прийде відвідувач і не почне палити, а слідом за ним – контролюючі органи, і поки хтось з адміністрації зреагує на факт паління, їм уже випишуть штраф.

Бізнес
Менеджер з регуляторних питань «Брітіш Американ Тобакко Україна» Володимир Блохін приводить приклад Великобританії.
– Повна заборона на куріння в пабах, барах і ресторанах, введена у 2008 році, і в результаті швидкість закриття закладів побила всі рекорди – 52 в тиждень, – каже він.
– Як людина, я підтримую ідею боротьби з палінням, – каже Лариси Теліга, ресторан «Форум», – але як ресторатор – я проти. Нові норми підуть не на користь бізнесу. Багато наших відвідувачів палять – і заборону вони розцінюватимуть як придушення своїх прав. Частина з них не відвідуватиме заклад, якщо там не буде можливості палити. Люди повинні мати право вибору. На мою думку, нормально себе зарекомендувала норма про відведення 50% місць – під місця для не курців. Як на мене – проблему з палінням потрібно вирішувати в інший спосіб – пропагувати здоровий спосіб життя.
– Вирішувати цю проблему потрібно поступово, вести пропаганду здорового способу життя. Усі ми задумуємося над майбутнім – думаємо здоров’я, наших дітей, про шкоду тих чи інших речей, – каже Оксана Збаращук, кафе «Сіті». – У себе в закладі ми намагаємося збільшити кількість місць для не курців. Але законодавче табу – не зовсім правильний спосіб вирішення проблеми з палінням. Для бізнесу – це буде дуже великий мінус. Особливо для малого і середнього.
Водночас, на думку експерта з ресторанного бізнесу Оксани Бабій, новий закон не повинен нести негативних наслідків для бізнесу.
– Звісно, за умови, що це законодавство будуть усі виконувати однаково, – каже експерт. – Адже якщо палити не можна буде ніде – виходить, що усі будуть в рівних умовах. А люди все одно ітимуть в той чи інший заклад. Для курців же, думаю, будуть обладнані спеціальні зони з комфортними умовами, обладнані сидячими місцями і витяжкою – куди вони зможуть вийти і спокійно викурити цигарку.

Місця
Теоретично, за новими правилами, людина порушуватиме закон, якщо запалить будь-де, де нема таблички «Місце для паління». Проте незважаючи на те, що боротьба з палінням ведеться не один рік – подібних табличок у Вінниці так і немає. В мерії кажуть: над питанням працюють – місця визначать, таблички – встановлять.
– Чесно кажучи – я виступаю за здоровий спосіб життя, тому не думаю, що місць для паління буде багато, – каже директор департаменту архітектури, містобудування і кадастру міськради Максим Мартинюк. – Зараз нашим пріоритетом є створення системи туристичної навігації в місті. Після цього – займемось і вирішенням цього питання. Можливо місця для паління будуть визначені вже в цьому році.

 

По материалам 20minut.ua

Залишити відповідь

Share via