Cаджати чиновників за брехню в деклараціях: у Раді підтримали ідею Зеленського

Депутати Верховної Ради в четвер, 15 квітня, 283 голосами, більшість із яких від «Слуги народу», підтримали в першому читанні законопроєкт №4651 щодо посилення кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях. Механізм передбачає, що українських чиновників зможуть позбавити волі на 2 роки за подачу недостовірної інформації (зокрема і помилку).

Автором законодавчої ініціативи є президент Володимир Зеленський. Про це свідчить офіційний сайт парламенту (щоб подивитися поіменне голосування, доскрольте новину до кінця).

В Україні правоохоронні органи вже мають право переслідувати за порушення в деклараціях, проте законопроєкт №4651 передбачає принципове нововведення – пониження розміру сум, з якого настає відповідальність. Наразі це 4 млн гривень, а нові положення передбачають планку в 2 млн гривень. Крім того, зараз за брехню в декларації можуть обмежити свободу (без ізоляції), а за новими правилами – позбавити волі (посадити до в’язниці).

Головні нововведення:

  • За внесення недостовірних відомостей, які відрізняються від правди на суму від 8 500 до 34 000 гривень – штраф від 51 000 до 68 000 гривень, або громадські роботи (150 – 240 годин), або обмеження волі до 2 років.
  • У разі брехні, що відрізняється від правди на суму понад 34 000 гривень – штраф від 68 000 до 85 000 гривень, або громадські роботи (150 – 240 годин), або обмеження волі чи ув’язнення до 2 років.
  • За неподання декларації штрафуватимуть від 42 500 до 51 000 гривень, або зобов’язуватимуть до громадських робіт, або ув’язнюватимуть до 2 років.

«Ми посилюємо відповідальність, вносимо зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення і уточнюємо суб’єктний склад адміністративних правопорушень, щоб за нього притягались усі особи, уповноважені на виконання функцій держави і місцевого самоврядування», – повідомив народний депутат «Слуги народу» Олександр Бакумов.

За його словами, у Кримінальному кодексі планку відповідальності підвищать, однак рівень, з якого настає така відповідальність, – знизять. «Ми понижуємо настання відповідальності з 4 млн гривень до 2 млн гривень, якщо є невідповідність. І передбачаємо позбавлення волі», – додав Бакумов.

Народний депутат наголосив, що ухвалювати рішення про позбавлення волі буде суд.

«Якщо невідповідність від 500 до 2000 прожиткових мінімумів – там відповідальність до двох років. Якщо це ознака, що кваліфікує, то там також настає відповідальність до двох років, і суд повинен визначати, наскільки невідповідність зашкодила суспільним інтересам», – резюмував Бакумов.

EN RU UK