Бізнес, який став незалежним від відключень світла, може отримати гроші з бюджету Вінниці

Рішення про розширення потенційних учасників програми компенсацій ухвалив виконком міськради 7 вересня. Його ще мають затвердити депутати, на сесії міської ради. А раніше цей порядок компенсацій поширювався тільки на представників мікропідприємництва.

Розмір компенсацій — не більше 1 мільйона

Компенсації за встановлені ВДЕ (відновлювані джерела енергії) будуть виділені коштом бюджету Вінницької міської громади, каже заступниця директора департаменту економіки та інвестицій Вінницької міської ради Ірина Черната.

— На фоні можливих блекаутів чимало підприємців вже встановили автономні джерела живлення з метою економії та раціонального споживання енергоресурсів, — каже Черната, передають на сайті міськради. — Граничний обсяг компенсації для бізнесу не може перевищувати 1 мільйон гривень. Однією з умов отримання компенсації є сплата податків за попередній рік. На компенсацію ми можемо спрямувати 30% від сплачених підприємцем податків до бюджету ВМТГ, але не більше фактичних витрат на придбання автономних джерел живлення.

Власне, Порядок стимулює підприємців впроваджувати альтернативні джерела енергопостачання. Нагадаємо, що до переліку ВДЕ увійшла генерація електроенергії із сонця, вітру, води.

Понад 30 бізнесів працюють «на сонці»

Каталізатором змін до порядку компенсацій стало якраз звернення малих та середніх підприємців. Про це журналісту розказав заступник міського голови Андрій Очеретний.

— За це літо понад 30 місцевих підприємств уже запустили на своїх виробництва сонячні електростанції. Загальна потужність відновлюваних джерел енергії в місті складає близько 7 МВт. Більша частина з цих об’єктів належить якраз малому і середньому бізнесу, — каже він.

— Чому програма не поширюється на представників великого бізнесу? — спитав журналіст.

— Там суми вкладень занадто великі, щоб компенсувати їх з бюджету громади, — відповів Андрій Очеретний. — Припустимо, що велика компанія поставила сонячну електростанцію на 2 МВт. На сьогодні, 1 кВт сонячної електростанції коштує орієнтовно від 20 тисяч гривень. За станцію обсягом 2000 кВт підприємство заплатить близько 40 мільйонів гривень. Компенсація — це 30% від витрат, і в цьому випадку вона складатиме 12 мільйонів гривень. У такому обсязі та на такі цілі бюджет громади витрачати не можемо.

Компенсації за бензинові генератори не буде

Також минулої зими, коли Вінниця зазнала регулярних відключень через атаки росіян по інфраструктурі, ми бачили, що підприємці продовжували працювати завдяки бензиновим, дизельним генераторам. Чому в порядок компенсацій не додали відшкодування витрат на такі генератори?

— Цією програмою ми слідували декільком цілям. Перше — допомогти підприємцям стати енергонезалежними. Друга — стимулювати появу систем, які працюють на відновлювальних джерелах енергії. Третя — екологічна, — відповів Андрій Очеретний. — Вінниця прийняла Європейський зелений курс, який передбачає скорочення викидів в атмосферу. А якщо ми додамо у порядок компенсацій генератори на бензині, дизелі, то це йтиме в розріз із Зеленим курсом.

— Підприємці, які встановили собі СЕС та інші альтернативні джерела енергії торік, за попередніх років, можуть розраховувати на компенсацію? — спитав журналіст.

— Ні, адже на той момент порядок компенсацій не діяв. Відшкодування зможуть отримати ті підприємці, що, зокрема, встановили ВДЕ після затвердження рішення міською радою, що відбулося навесні 2023 року, — відповів заступник мера Вінниці

Про порядок компенсацій. Хто, що і скільки платять?

Податись на компенсацію можуть ФОПи та юридичні особи з числа мікро-, малого та середнього підприємництва. Важливою умовою є реєстрація на території Вінницької міської тергромади та відсутність заборгованості по сплаті податків.

Компенсацію можуть нарахувати за витрати на купівлю: сонячної електростанції (панелі, інвертори, акумуляторні батареї), гідроенергетичної установки (гідротурбіни, генератори, насоси, акумулятори, перетворювачі енергії); вітрогенератори (вітрові турбіни, електрогенератори та допоміжне обладнання до них).

Компенсацію виплачують один раз. І не «авансом», а по факту. На момент подачі заяви бізнес уже має придбати обладнання, встановити та ввести в експлуатацію автономне джерело живлення. Розмір відшкодування — 30% від сплачених підприємцем податків, але не більше 1 мільйона гривень. Отримані кошти можна витрати на власний розсуд.

Однак протягом наступних шести місяців з дати перерахування компенсації представники міської ради мають право здійснити огляд та фотофіксацію автономного джерела живлення.

Які треба подати документи? Підставою для включення підприємства до переліку учасників процедури компенсації є:

Документи можна буде подати як в паперовому вигляді, у «Прозорому офісі» на Соборній, 59; так і в електронному — надіслати скан-копії документів на адресу Вінницької міської ради [email protected].