Чи можна змінювати юридичній особі електропостачальника в Україні

З 1 січня поточного року як побутові, так і непобутові споживачі отримали право обирати постачальника електричної енергії. Переукладання угод з населенням вібувалося автоматично. Договір з діючим постачальником пролонгувався по факту сплати рахунку за електроенергію. Юридичні ж особи мали визначитись, хто буде постачати струм, самостійно.

Підприємства з приєднаною потужністю менше 150 кВт і бюджетні установи належать до захищеного державою прошарку. Вони, як і населення, мають право обслуговуватися територіальною компанію, що відділилася від обленерго та стала постачальником універсальних послуг (ПУП). Їм електроенергія продається за фіксованими цінами, що зазначені на сайті національного регулятора. Там же, на порталі НКРЕКП, представлений перелік постачальників універсальних послуг.

Слід зазначити, що юридичні особи, прирівняні у правах до населення, купуватимуть струм у ПУП тимчасово. З 1 січня 2020 року суб`єктами малого підприємництва вважатимуться лише компанії з договірною потужністю до 50 кВт. А бюджетні організації отримуватимуть універсальні послуги тільки до 31 грудня 2020. Далі вони, як і всі юридичні особи, повинні стати клієнтами постачальників вільних цін (ПВЦ).

Щоб продавати електроенергію компанія повинна отримати ліцензію від НКРЕКП і акредитацію у оператора системи розподілу (колишні обленерго). Останніх зараз 32, а їх перелік є тут. На сайті Національної комісії знаходиться і реєстр ліцензіатів. З ним варто ознайомитись перед укладанням договору з обраною компанією. Інформація про умови співпраці, вартість електроенергії та складові ціни, як правило, міститься на офіційній сторінці постачальника — в комерційній пропозиції.

Один з постачальників вільних цін — ТОВ «Криворізька енергетична компанія» https://kr-energo.com/. Організація працює з юридичними особами: комунальними, аграрними, промисловими підприємствами. Свою діяльність розпочала в 2013 з будівництва сонячних електростанцій. У минулому році компанія отримала членство в Оптовому ринку електроенергії України та ліцензію НКРЕКП. Зараз підприємство торгує струмом і природним газом, проектує та встановлює системи обліку, надає консалтингові послуги.

Щоб змінити постачальника електричної енергії в Україні, юридичній особі необхідно заповнити форму на сайті і переслати заяву компанії. Далі новий постачальник у двадцятиденний термін повинен здійснити перевірку. Він надсилає запит старому постачальнику, щоб сповістити його про зміни і отримати дані про борги. Повідомляє про перехід обленерго, щоб розподільча організація зафіксувала показники лічильника споживача. Якщо юридична особа повністю відповідає вимогам нового постачальника і не має боргів, він надсилає їй платіжку за електроенергію. Оплата вважається підтвердженням укладення двостороннього договору.