Українцям перерахують зарплати: скільки платитимуть і кому більше пощастило

В Україні абсолютна більшість роботодавців (близько 90%) заявила про плани підвищити зарплати в 2024-му, більшість також планує відкривати нові вакансії. При цьому розмір підвищення найчастіше буде знаходитись на рівні інфляції, а реальний розмір зарплати збільшиться всього на 8,5%, підрахували в уряді.

Після значного падіння зарплат в 2022-му таке підвищення не дозволить повернутись до рівня статків, який був до повномасштабної війни. Про те, скільки будуть заробляти українці в 2024-му і кому будеш легше знайти роботу, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Що буде з зарплатами

Зарплати в 2024-му планують підвищити 87% компаній (жовтневе дослідження показало результат в 93%), йдеться в результатах опитування роботодавців Європейською бізнес асоціацією. Такий крок – вимушений. Через достатньо високий рівень інфляції без підвищення реальний розмір заробітної плати стрімко знижуватиметься. Крім того, вже зараз спостерігається значний дефіцит співробітників, тому без створення конкретної переваги у вигляді високої чи хоча б ринкової заробітної плати, втримати чи тим паче привабити нових співробітників буде вкрай складно.

При тому майже половина (46%) компаній під час опитування зазначила, що розмір підвищення становитиме до 10%. Для порівняння, в 2023-му, згідно з оцінками НБУ, ціни зростуть на 10,6%. Тобто таке підвищення дозволить зберегти зарплати на одному рівні.

Наталія Слинько, керівниця напряму рекрутингу та Executive search порталу GRC.ua, розповіла, що великі українські роботодавці та міжнародні компанії часто використовують практику підвищення зарплат на рівень інфляції чи близького до нього.

“Далеко не всі компанії платять офіційно весь розмір зарплати”, – пояснює Слинько. Тому в деяких ситуаціях підвищення буде тільки на бумазі. Наприклад, співробітник, який зараз оформлений на мінімалку і решту зарплату отримає в конверті, в 2024-му отримає підвищення мінімалки майже на 20% двома етапами. Проте, деякі роботодавці зменшать розмір зарплати в конверті і в сумі дохід співробітника не зміниться.

Розробляючи бюджет на 2024 рік, уряд підрахував, що в середньому українці в 2024-му отримуватимуть 21 809 грн. І якщо дійсно зарплата досягне такого рівня, то навіть з урахуванням інфляції реальна зарплата збільшиться на 8,5%. Це дозволить частково компенсувати подорожчання за останні кілька років.

Зростання середньої зарплати частково пояснюється підвищенням мінімалки. Так, в січні 2024-го її збільшать з 6700 до 7100 грн, а в квітні 2024-го – до 8000 грн. Це значне зростання зарплат (майже на 20%). При тому до квітня уряд фактично заморозить ту ситуацію, яка є зараз з поправкою на ріст цін, а вже в квітні очікує, що з’явиться можливість для значного зростання заробітних плат.