Попит на валютному ринку: стало відомо, хто скуповує дві третини валюти в Україні

Частка сектору Національної безпеки та оборони в купівлі валюти за 10 місяців 2023 року становила 29% порівняно з 31% від початку війни й до кінця минулого року.

Про це передає »Інтерфакс-Україна» висвітлюючи презентацію Нацбанку про валютний ринок країни за даними 100 найбільших покупців, пише Економічна правда.

Згідно з даними Нацбанку, більшою є частка лише паливно-енергетичного комплексу (ПЕК), яка становить 33%.

При цьому, наприклад, частка купівлі валюти машинобудуванням становить до 12%, частки купівлі валюти під імпорт хімії та споживчих товарів становлять до 6% і 8% відповідно, інших галузей — до 9%.

Купівля валюти під виконання зобов’язань за кредитами резидентам і нерезидентам в інвалюті перебуває на рівні – 4% і 1% відповідно.

Нацбанк уточнив, що цьогоріч середньоденний обсяг купівлі безготівкової валюти зріс із 205 млн доларів минулого року до 236 млн доларів поточного. Тоді як продажі збільшилися зі 172 млн доларів (без потреб уряду) до 184 млн доларів.

Структура попиту на купівлю валюти не зазнала сильних змін. Зокрема, купівля з метою проведення імпортних операцій з минулого року знизилася на 1 п.п. – до 89%, тоді як придбання інвалюти фізособами зросло на 2 п.п. – до 6%, у тому числі внаслідок послаблення валютних обмежень у серпні.

За даними НБУ без урахування коштів уряду, за 10 місяців цього року частка експортного виторгу в структурі пропозиції зросла на 3 п.п. – до 66%, а обсяги продажу раніше купленої та невикористаної валюти на 2 п.п. – до 8%.

Тим часом питома вага проданої фізособами валюти скоротилася на 1 п.п. – до 5%, тоді як частка продажу кредитних коштів коливалася фактично на минулорічному рівні: за кредитами нерезидентів вона залишилася на рівні 1%, резидентів — зросла на 1 п.п., до 3%.

Частка власних коштів продавців у пропозиції валюти залишилася на рівні 3%.

Залишок коштів за іншими напрямками продажу скоротився з 19% у грудні 2022 року до 14% за підсумками жовтня-2023.

Лідерські позиції з продажу валюти, за даними НБУ, зберігають за собою агропромисловий (АПК) і гірничо-металургійний комплекси (ГМК): частка АПК збільшилася цьогоріч на 1 п.п. – до 33%, тоді як ГМК скоротилася на 1 п.п. – до 24%.

ПЕК, що йде слідом, цього року зміг наростити свою частку одразу до 19% з 14% торік, тоді як частка IT сектору знизилася на 3 в.п. – до 8%.

Обсяги продажу валюти міжнародними та благодійними організаціями, а також машинобудівною і транспортною галуззю залишилися на колишньому рівні – 9% і 4% відповідно, а інших галузей знизилися на 1 п.п. – до 4%.

Нагадаємо, чистий обсяг продажу доларів Національним банком цього тижня різко збільшився і становить $720,7 млн, проти попереднього тижня, коли цей показник становив $387,8 млн.

Раніше повідомлялося, Національний банк скоротив удвічі до 90 календарних днів граничні строки розрахунків за операціями з експорту аграрних товарів.

Національний банк України скоротив удвічі — зі 180 до 90 днів — граничні строки розрахунків за операціями з експорту 12 товарних груп з так званого аграрного розділу 1-24 УКТ ЗЕД, здійснених з 11 листопада 2023 року.

Нещодавній перехід Нацбанку до керованої гнучкості обмінного курсу відповідно до Стратегії пом’якшення валютних обмежень пройшов успішно.

Україна цього року отримає 45 мільярдів доларів міжнародної фінансової допомоги, але у наступні два роки надходження будуть поступово зменшуватися.