Які види арматури існують і що впливає на її якість?

Металева арматура широко використовується у будівельній сфері. Це, як правило закладні деталі, зварні з’єднання, армопояс та сітки у фундаментах і залізобетонних конструкціях. Загалом, залізобетон використовується для швидкого зведення фундаментів, тому що він має достатню міцність. Щоб такі компоненти могли витримувати відповідні навантаження, до арматури висувають низку вимог.

На що слід звернути увагу при виборі арматури?

Арматура повинна відповідати вимогам стандартів та нормативних документів, що регулюють якість будівельних матеріалів. Купуючи арматурні прутки слід враховувати:

 1. Міцність та витривалість: Арматура повинна мати високу міцність, щоб забезпечити стійкість будівлі до навантажень та здатність довго витримувати навантаження на розтяг. Міцність й витривалість досягається додаванням легуючих речовин, таких як вуглець, хром і титан, які мають значний вплив на якість виробу.
 2. Діаметр. Діаметр арматури повинен відповідати проєктним розрахункам та вимогам стандартів ДСТУ.
 3. Клас бетону. Для кращої роботи залізобетону, арматура повинна відповідати класу бетону, який буде використаний в конструкції.
 4. Корозійна стійкість. Арматурні прутки захищають від корозії, добавляючи у бетонний розчин різні інгібітори, щоб забезпечити кращу адгезію й тривалий термін експлуатації.
 5. Продуктивність та простота зварювання. Популярні арматури марки  А-400 та А-240, достатньо гнучкі, їх можна згинати на кутах армопоясу, у випадку з арматурою А400С кут згину не повинен перевищувати 90. Матеріал досить легко ріжеться та зварюється, щоб забезпечує продуктивність роботи.
 6. Поверхневе покриття. Арматура повинна мати рівну поверхню без витончень та розтріскувань, щоб забезпечити якісне зчеплення арматури з бетоном.

Крім перерахованих вище класифікацій, є також такі класи: 300, 500, 600, 800, 1000. Кожен клас має різний хімічний склад, а більші цифри в маркуванні свідчать про більш високу міцність.

Відмінності рифленої та гладкої арматури

Існує два види гарячекатаної арматури – зі спеціальними насічками та гладка, вони виготовляються на спеціалізованих прокатних лініях. Кожен тип має свої переваги:

 • Гладка арматура міцна на розтягування. Круг стальний підходить для використання в місцях, що піддаються навантаженню, а також використовується для більших виробів. Кругла арматура доступна в розмірах від 6,5 мм до 32 мм в діаметрі.
 • Рифлена арматура використовується в стрічкових фундаментах і арматурних сітках завдяки високій адгезії до цементного розчину і міцній фіксації в бетоні. Це можливе завдяки зовнішнім насічкам, прутки доступні в розмірах від 0,6 см до 4 см, за винятком класу А-1000.  Розмір поперечного перерізу та довжина підбирається відповідно до вимог проєктної документації.

Якщо сталь має низький вміст вуглецю, з неї виготовляють арматуру для будівництва невеликих будівель. Якщо вміст вуглецю високий, з неї виготовляють вироби для конструкцій спеціального призначення, які повинні витримувати високі навантаження, наприклад, висотні будівлі та колони, це класи А800/1000, які виготовляються на замовлення.

Також до сталі додають хімічні елементи, щоб отримати різні види арматури. Використання хімічних добавок переслідує наступні цілі:

 • Полегшує з’єднання арматури за допомогою зварювання.
 • Зменшує розширення при термічних навантаженнях.
 • Захищає від агресивного впливу зовнішніх факторів.

Алюміній іноді додають під час виробництва арматури і позначають літерою Y. Ще може додаватися хром, який позначається літерою X. Цей тип арматури необхідний в місцях з високою вологістю повітря, наприклад, на мостах, електростанціях та інше.