В Україні визнано незаконним ще один водійський штраф: що потрібно знати

Власники транспортних засобів в Україні змушені сплачувати штрафи за перевищення швидкості, зафіксоване автоматичними камерами контролю швидкості, навіть якщо правопорушення було скоєно іншим водієм. Такий підхід суперечить принципам, закріпленим у Конституції України.

Зміни в системі штрафів за перевищення швидкості впливають на власників автомобілів, а не на окремих водіїв, що викликало невдоволення серед автовласників. Основна претензія полягає в тому, що, відповідно до закону, керувати автомобілем може не тільки його власник, а й будь-яка особа, яка пред’явить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення водія. Це створює ситуацію, коли власник несе відповідальність за правопорушення, якого не скоював.

Наприклад, в одній судовій справі власник автомобіля Toyota Land Cruiser отримав штраф за перевищення швидкості, скоєне іншою особою, яка керувала транспортним засобом. Власник звернувся до суду на підставі особистої відповідальності та принципу презумпції невинуватості.

У відповідь на позов влада надала фото- та відеозаписи з автомобільного комплексу “КАСКАД”. Вони зафіксували автомобіль, але не показали обличчя водія. Однак Управління патрульної поліції стверджувало, що закон покладає відповідальність на власника транспортного засобу, незалежно від того, хто скоїв правопорушення.

Керуючись Конституцією, суд визнав штраф незаконним і наголосив, що відповідальність має бути індивідуалізованою, а сумніви мають тлумачитися на користь особи, яка притягається до відповідальності. Цей прецедент вплине на майбутню практику і може призвести до внесення змін до закону про покарання за порушення правил дорожнього руху.