Старт вакцинації: кого і як в Україні будуть прищеплювати від коронавірусу

Вакцинація проти COVID-19 в Україні має стартувати цього тижня. Кабмін і влада в регіонах вже заявили про готовність робити перші щеплення. Тільки самої вакцини поки немає, а українці не особливо поспішають записуватися на уколи. Про те, як буде проводитися вакцинація – в матеріалі РБК-Україна.

Вакцинация в Укриане

У МОЗ обіцяють розпочати вакцинацію проти COVID-19 вже цього тижня. Цей процес як тривалий марафон, і Україна стартує в ньому набагато пізніше багатьох інших країн, в яких вакцинація почалася ще в грудні.

Чиновники стверджують, що отримали підтвердження на поставку 22 мільйонів доз вакцин. Поки що цього вистачить лише для чверті українців, але влада впевнена, що забезпечать вакциною всіх бажаючих.

У рамках COVAX в Україну привезуть 8 мільйонів безкоштовних доз. Але цей обсяг ще можуть подвоїти. Також оформлені контракти на покупку 12 мільйонів доз вакцини від компаній AstraZeneca і Novavax. Ще очікується постачання майже 2 мільйони доз китайських вакцин від Sinovac. Плюс надлишки своїх вакцин Україні можуть передати або продати інші країни, наприклад, Польща.

На місцях усе готове до старту, усе впирається тільки в поставку препаратів, запевняють чиновники. Першою в Україну прибуде вакцина від AstraZeneca, оплачена за рахунок держбюджету. Її в МОЗ очікують отримати цього тижня. Спочатку очікувалося, що це буде продукція Pfizer в рамках COVAX.

І якщо з вакциною проблем бути не має, може виникнути ситуація, коли охочих щепитися буде небагато. З січневого дослідження групи «Рейтинг» випливає, що тільки 43% респондентів готові вакцинуватися, і то за умови, що за вакцину не доведеться платити. Тоді як не готові робити щеплення 52% опитаних. Результати Міжнародної асоціації Геллапа більш оптимістичні: 65% українців згодні щепитися від коронавірусу, якщо препарат буде безпечним і ефективним, не погоджуються – 30%.

Як це працює

І хоча настрої проти щеплення все ще високі, влада ставить амбітну мету провакцинувати щонайменше половину населення. Принаймні, на перших порах вакцинація буде добровільною. Але українці не зможуть обирати виробника вакцини.

Керувати ходом вакцинації буде Оперативний штаб при МОЗ. На регіональному рівні – один або кілька координаторів, призначених з Києва. Це здебільшого чиновники з облдержадміністрацій.

Спочатку щеплення будуть робити людям з груп ризиків та пріоритетних груп, які мають підвищений ризик інфікуватись або виконують важливі державні функції. Таких людей багато – майже 21 мільйон осіб, підрахували у Міністерстві. Їх провакцинують безоплатно в чотири етапи. На п’ятому етапі безоплатна вакцинація передбачена для всіх інших дорослих – це ще 13 мільйонів громадян.

На першому етапі щеплення будуть робити медикам, які надають стаціонарну допомогу хворим коронавірусом, і співробітникам екстреної медичної допомоги. Далі – працівникам і людям, які проживають у інтернатах та будинках престарілих, а також військовим з ООС. Всього майже 370 тисяч чоловік.

Другий етап – інші медпрацівники, люди, старші 80 років, і працівники соціальної сфери. За словами головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка, літнім людям почнуть робити щеплення вже в березні.

На третьому етапі черга вакцинації настане для українців у віці від 65 років, педагогів і працівників критично важливих держструктур. Наприклад, ДСНС, Нацполіції, Нацгвардії, МВС, ЗСУ.

До четвертого етапу увійдуть люди, старші 60 років, дорослі з супутніми хворобами і які знаходяться у групі ризику. На цьому ж етапі будуть прищеплювати персонал і тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі, СІЗО, а також громадян з окупованих територій.

EN RU UK