Що треба знати пенсіонеру в Україні: порядок, припинення і відновлення виплати пенсій

Пенсійний фонд України поінформував що повинен знати український пенсіонер.

Про це повідомляє «Апостроф», посилаючись на пам’ятку ПФУ.

Як йдеться в інструкції, пенсію виплачують у відділеннях поштового зв’язку або через обраний пенсіонером уповноважений банк. Спосіб видачі встановлює сам отримувач при подачі заяви на призначення пенсії.

Черговість виплати пенсій

 1. Інваліди війни
 2. Учасники бойових дій
 3. Члени сімей загиблих військовослужбовців
 4. Одержувачі пенсій через втрату годувальника та інваліди
 5. Непрацюючі пенсіонери за віком
 6. Працюючі пенсіонери.

Вона може виплачуватись за довіреністю протягом усього періоду її дії, якщо пенсіонер поновлює заяву про виплату пенсій за довіреністю через кожен рік її дії.

Якщо пенсіонер позбавлений волі, тоді виплати здійснюються на загальних підставах.

Припинення та поновлення виплати пенсій

Обставини щодо зміни розміру або припинення пенсій треба надавати ПФУ обов’язково. У разі влаштування на роботу за вислугу років, виплати припиняються на весь період роботи на цій посаді, у тому числі, коли ця робота має місце після досягнення пенсійного віку.

Рішення щодо припинення виплат приймають територіальні органи ПФУ або суд у разі:

 • якщо пенсія призначена на підставі документів з недостовірними даними;
 • смерті пенсіонера;
 • неотримання пенсії протягом пів року підряд;
 • в інших випадках, передбачених законом.

Пенсія поновлюється за рішенням територіального органу ПФУ протягом 10 днів після з’ясування обставин та наявності умов для її відновлення.

Якщо пенсіонер не отримав пенсію своєчасно, її виплачують за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням виплат. У цьому випадку частина суми неотриманої пенсії, але не біль як за рік, виплачується одночасно, а решта суми виплачується вже щомісячно рівними частинами, які не перевищують місячного розміру пенсії.

Перерахунок пенсії

Пенсіонери мають на це право, якщо збільшується розмір прожиткового мінімуму (ПМ) для тих, хто втратив працездатність. Непрацюючим пенсіонерам перераховують пенсію з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а працюючім пенсіонерам — після звільнення з роботи, виходячи з розміру ПМ для непрацездатних осіб, визначеного законом на дату звільнення. Перерахунок проводиться автоматично.

Працюючі пенсіонери мають право на перерахунок виплат не раніше ніж через два роки після призначення попереднього перерахунку пенсії.

Необхідні документи для перерахунку пенсії:

 • заява;
 • паспорт або інший документ, що підтверджує особу + копія;
 • документ про присвоєння реєстраційного номеру платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування + копія;
 • пенсійне посвідчення (якщо є);
 • документи, що підтверджують трудовий стаж за період роботи до 01.01.2004 року + копії;
 • довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 року (у разі необхідності);
 • документи, які засвідчують особливий статус (за наявності) або є підставою для встановлення надбавки, підвищення, допомоги.

Представник за довіреністю надає довіреність, оформлену за вимогами законодавства, яка підтверджує його повноваження.

Пенсія перераховується з першого числа місяця, у якому звернувся пенсіонер за перерахунком, якщо заяву з документами подано до 15 числа включно або з першого числа наступного місяця, якщо документи із заявою подано після 15 числа. Розглядають заяву не пізніше 10 днів з моменту надходження. Послуга безкоштовна.

EN RU UK