WP: Іран як ніколи близький до створення ядерної зброї

Іран як ніколи близький до створення ядерної зброї, що стало наслідком виходу США з ядерної угоди у 2018 році.

Із таким твердженням виступила газета The Washington Post (WP) з посиланням на чиновників та конфіденційні документи.

Джерела видання стверджують, що зараз у Тегерана достатньо запасів збагаченого урану для як мінімум трьох атомних бомб, створення яких може зайняти від кількох днів до кількох тижнів. На створення боєголовки для ракети на базі примітивної ядерної бомби може піти два роки і більше, уточнили вони.

Як розповіли газеті на умовах анонімності співробітники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), а також колишні і нинішні члени американського та європейського розвідувань, Іран накопичує необхідні засоби для створення атомної зброї, не роблячи надто явних кроків у напрямку цієї мети. Американські чиновники зазначили, що Тегеран останнім часом прагне розбавити певний відсоток збагаченого урану, який є у нього, щоб уникнути ескалації конфлікту із Заходом. Проте, як стверджується в документах, вивчених WP, виробництво країни збагаченого урану ведеться з рекордною швидкістю, а сукупні запаси ядерного палива продовжують збільшуватися. Водночас видання наголошує, що невідомо, чи зважиться Іран у результаті створення ядерної бомби.

За словами співрозмовників газети, крах ядерної угоди різко обмежив можливості МАГАТЕ щодо нагляду за ядерною діяльністю Ірану та розслідування інформації про секретні розробки ядерного озброєння. Американський чиновник, близький до агентства, зазначив, що МАГАТЕ тепер має менше можливостей виявити потенційний прорив в іранських розробках атомної зброї. Він припустив, що успіх Тегерана у створенні таких озброєнь призведе до низки наслідків – від перегонів озброєнь на Близькому Сході до прямого збройного конфлікту між Іраном та Ізраїлем, який може поширитися на весь регіон. За оцінкою чиновника, Іран “ходить краєм”.

Згідно з документами МАГАТЕ, на які посилається WP, через шість років після виходу США з ядерної угоди Ірану вдалося обійти майже всі накладені угодою обмеження на кількість збагаченого урану, якою йому було дозволено мати. Високопоставлений європейський дипломат заявив газеті, що Тегеран “почується дуже комфортно” у протистоянні із Заходом, у тому числі завдяки підтримці Росії.